TD27T Termostat - niby to takie oczywiste

W zasadzie nigdy się nie przyglądałem tematowi dokładniej, jedynie wybierałem temperaturę otwarcia termostatu na 88°C i już. Tematem mnie zainteresował Dżem i Thespian z NKP i okazuje się że niestety jest jak zwykle ... części zamienne można kupić złe lub gorsze. No chyba że jestem w błędzie ale wszystkie znaki wskazują, że niestety odpowiedniego termostatu nie ma na rynku.

Tak w zasadzie nazwa termostat w tym przypadku jest może trochę nad wyrost, bo ma on w zasadzie tutaj za zadanie skrócenie czasu rozgrzewania silnika. Po przekroczeniu pewnej temperatury termostat otwiera duży obieg chłodzenia przepuszczając płyn przez chłodnicę. Poniżej tej temperatury obieg chłodnicy jest zamknięty i ciecz krąży w małym obiegu: silnik-nagrzewnica. Termostaty są produkowane w rożnych temperaturach a na nasz region geograficzny najczęściej będzie to 82°C lub 88°C. Tutaj taka uwaga bo spotkałem się z opinią, że termostat na wyższą temperaturę spowoduje, że silnik będzie łatwiej się przegrzewał. Nie zgodzę się z tym ponieważ typowa temperatura pracy silnika i tak jest powyżej 88°C a za chłodzenie odpowiada chłodnica i już.

 

Termostat (element 9) siedzi w obudowie termostatu (7) znajdującej się nad pompa wody (11) i jest od góry przykryty pokrywą-króćcem (5).

Termostat (patrz zdjęcie na dole strony) ma większy "talerzyk" od góry za który jest mocowany w obudowie, oraz mniejszy na dole. Po środku górnego większego talerzyka jest zaworek który przesuwa się w dół i umożliwia przepływ chłodziwa przez króciec w pokrywie. To jest to na co do tej pory patrzyłem, natomiast jak spojrzymy od góry w obudowę termostatu to widać na dole otwór przez który przepływa płyn od drugiego węża chłodnicy.

Otwór ten ma obrobioną płaszczyznę na średnice około Φ35mm (czerwony wymiar) co sugeruje, że coś powinno tam się stykać i w miarę równo przylegać. Tym czymś teoretycznie powinien być dolny talerzyk termostatu, który przy wzroście temperatury zaczyna się podnosić. I tu zaczyna się problem.

Jak spojrzymy z boku obudowy termostatu (przez otwór który jest normalnie w stronę głowicy) to się okazuje, że nic nie przylega bo nie dosięga.

Czerwona strzałka pokazuje odstęp od dolnego talerzyka do płaszczyzny Φ35mm.

Pomiary nie kłamią i pokazują, że do płaszczyzny jest około 40mm. (1,2mm to głębokość podebrania na grubość talerzyka)

Natomiast odległość pomiędzy talerzykami to 35mm, czyli zostaje otwarta szczelina 5mm - zaznaczona czerwoną strzałką.

Komentarze  

#5 fikolek2 2014-01-09 07:23
Nie dokonujcie żadnych modyfikacji termostatu, w trakcie otwierania sie termostatu na duży obieg(chłodnica ) trzpień termostatu wydłuża sie do tych 40mm i zamyka kanał fi 35
Cytować
#4 Thespian 2013-10-02 12:13
a tak w temacie temperatury... seryjny wskaźnik temp płynu chłodzącego nie jest wyskalowany w stopniach (przynajmniej w r20), jak dokładałeś VDO to jak to koreluje z seryjnym?
Cytować
#3 Thespian 2013-09-05 18:55
Nie, nie, nie... mój stary termostat, który mi się gdzieś zapodział, zamykał Φ35, nowy tego samego producenta jest za krótki...
Cytować
#2 Hugh_h 2013-09-02 22:20
Możliwe .. ale po co sprężynka odpychająca mały talerzyk? Wygląda jakby miała go dociskać do Φ35.
Dowiemy się jak ktoś pokaże oryginalny termostat.
Cytować
#1 Cezar 2013-09-02 21:13
A może ten obrobiony otwór fi 35 to tylko planowanie płaszczyzny wynikajace z technologii i stanowi on bazę dla obróbki następnej płaszczyzny ?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież